לקוחות נכבדים! עקב החלטת הממשלה על אי קיום מופעי תרבות ופנאי משרדינו עובדים במתכונת מצומצמת עד הודעה חדשה.
לצערנו לא ניתן לטפל בו זמנית בכל הביטולים, לכן תהליך ביטול ההזמנות יבוצע בהדרגה קרוב למועד של כל מופע.
כל הפניות בכתב בלבד באמצעות קישור יצירת קשר עם הנהלת האתר בתחתית הדף. עמכם הסליחה.
גרסה לגולשים עם מוגבלויות גרסה לגולשים עם מוגבלויות
הסל נשמר ל 00:00 דקות

קופת !BRAVO

הצגות

תיאטרון הבימה - מאחורי הגדר

ארכיון תאריך: 7 נובמבר 2018 - 21 ספטמבר 2019

משך: שעתיים וחצי, כולל הפסקה

ההצגה היא דו לשונית ותלווה בכתוביות בעברית וברוסית
שיתוף פעולה עם התיאטרון הלאומי בקייב

במרכז סיפורו של חיים נחמן ביאליק "מאחורי הגדר" התבגרות כואבת ואהבה שלא נועדה להתממש. לכאורה, רק המחיצה בין בתיהם מפרידה בין הנער נח לנערה מארינקה שמכירים זו את זה ונמשכים זה לזו מילדות. למעשה המחיצה הזאת מסמלת איבה עמוקה בין הקהילה היהודית שאליה שייך נח לסביבה הרוסית, שאותה מייצגת אמה המאמצת של מארינקה. רק שבמקרה הזה הרוסים נשארים דווקא במיעוט. ביתה של מארינקה הוא הבית הרוסי האחרון ששרד העיירה שיהודים השתלטו עליה. היהודים מתנכלים לאמה המאמצת והיא לא נותרת חייבת. במלחמה הזאת אין מקום לפשרות, והרגש שצומח מבעד למחיצה – אין ביכולתו לשבור אותה.

הסיפור הזה, שאמנם מתרחש בעיירה גלותית לפני יותר ממאה שנה, אבל ניתן לתרגמו בקלות למציאות החיים בישראל של ימינו, הועלה ב"הבימה" בשתי שפות – עברית ורוסית, בשיתוף התיאטרון הלאומי של קייב. הצד היהודי מדבר בהצגה בעברית בלבד ואילו הצד האוקראיני – רק ברוסית (עם תרגום לצופים).

המנהל האמנותי של הבימה ובמאי ההצגה משה קפטן אמר בראיון ל"ישראל היום": "כל העניין הזה של מאבק בין שני עמים שחיים משני צידי גדר - זה משהו שהתחיל מזמן ומלווה אותנו עד היום. לצערי, זה כנראה ילווה אותנו עוד שנים קדימה, ולא משנה באילו שני עמים מדובר. זו בעיה אוניברסלית של שנאה בין עמים והמחשבה שגדר שמפרידה ביניהם תפתור את הבעיות. הגדר הזו מזמנת סיפורי אהבה בלתי אפשריים, שרבים וגדולים לפנינו המציאו, כמו שייקספיר".

אין מדובר במחזמר, אך חמישה משיריו של ביאליק, ובהם שירים שהזמרת דיקלה הלחינה במיוחדעבור ההצגה, מבוצעים על הבמה.
 

גילית שגיאת כתיב? סמן טקסט באמצעות העכבר ולחץ Ctrl+Enter